Skip Navigation
 


obrazek

obrazek

obrazek

Jak zabijamy polskie rzeki

(kliknij aby pobrać prezentację)

Aktualności

Sprawozdanie z działalności Klubu Przyjaciół Dunajca w roku 2011 r.

Swoją działalność w 2011 r. rozpoczęliśmy zebraniem sprawozdawczo-wyborczym 27.03.2011. Na zebraniu tym ustępujący Zarząd uzyskał absolutorium, a nowo powołany wyznaczył sobie cele do realizacji.
Nie jest żadną niespodzianką, że po raz kolejny priorytetem dla nas stało się uczestnictwo w postępowaniach dotyczących budowy nowych, małych elektrowni wodnych. W tym roku szczególnie skupiliśmy się na dwóch lokalizacjach: Harklowa i Zabrzeż. Oczywiście trzymamy też rękę na pulsie w sprawach innych elektrowni, tj. Tylmanowej i Łącka. Kontrolujemy też pracę tych już istniejących, zwłaszcza na Czarnym Dunajcu i Kamienicy Łąckiej. W kwestiach związanych z powstawaniem nowych małych elektrowni wodnych aktywnie współdziałamy z Towarzystwem na Rzecz Ziemi. Również razem zorganizowaliśmy w grudniu warsztaty z prawa ochrony środowiska.
Kolejnym tematem, który niestety nieustanie pojawiał się w tym roku były kradzieże żwiru. Podobnie jak sprawa przebudowy progów na Kamienicy Nawojowskiej, która ciągnęła się od 2010 r.
W minionym roku staraliśmy się pojawiać wszędzie tam, gdzie mówiono o problemach ochrony przeciwpowodziowej, hydroenergetyki i udrażniania korytarzy ekologicznych i gospodarowania wodą. Przedstawiciele Klubu uczestniczyli w konferencjach i seminariach poświęconym tym tematom. Wystarczy wspomnieć obrady „Wodnego okrągłego stołu” , czy konferencję z okazji Światowego Dnia Wody.
Można powiedzieć, że tradycją stało się organizowane przez nas co roku sprzątanie brzegów Dunajca. Nie inaczej było w tym roku. 9 kwietnia w Krościenku spotkało się 17 osób, członków Klubu i ich rodzin. Efekt naszej pracy to ok. 5 metrów sześciennych śmieci, które na wysypisko wywieźli pracownicy gminy Krościenko. Niejako przy okazji sprzątania odbyło się zarybienie pstrągiem potokowym. Nasi klubowicze we wrześniu sprzątali też brzegi Jeziora Rożnowskiego. Sprzątanie to organizował Zarząd Okręgu PZW Nowy Sącz.
Narastające, niepokojące sygnały dotyczące przyszłości Dunajca skłoniły nas do rezygnacji z rozegrania czwartego Pucharu Klubu Przyjaciół Dunajca. Zamiast tego w sierpniu spotkaliśmy się z wędkarzami z innych klubów w celu wypracowania wspólnego, jeszcze skuteczniejszego działania w obronie Dunajca przed przegrodami, nieprzemyślaną regulacją. Mamy nadzieję, że z czasem wspólne działania dadzą pożądany efekt.
Niedługo po tym spotkaniu na zawsze pożegnaliśmy wspaniałego człowieka, naszego Przyjaciela, Piotra Saniternika.
Niewątpliwie naszym sukcesem okazało się zarybienie Dunajca dwulatkiem lipienia. Po zeszłorocznych problemach w końcu udało się wpuścić do rzeki 2680 szt. podrośniętych rybek. W tym miejscu należą się szczególne podziękowania tym wszystkim, którzy sfinansowali zakup lipionków. Bez Waszego zaangażowania nasz upór niewiele by dał. Dziękujemy wędkarzom z Warszawy, Gdańska, Brzegu,Zakopanego,Krakowa, Nowego Sącza. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nadal będziemy mogli liczyć na Wasze wsparcie. Nasze zarybienie to oczywiście kropla w morzu potrzeb. Dlatego, jak w latach poprzednich członkowie Klubu uczestniczyli w zarybieniach przeprowadzanych przez ZO Nowy Sącz.
Na koniec chcieliśmy serdecznie podziękować naszym przyjaciołom. Kochani, bez Was wielu spraw nie udałoby się doprowadzić do szczęśliwego końca. Dziękujemy Romanowi Żurkowi z PAN w Krakowie, kolegom z Sekcji Przyjaciół Raby, Robertowi Wawrętemu z Towarzystwa na Rzecz Ziemi, WWF Polska, Adamowi Wnękowiczowi z wildcreek.pl, Kubie Standera i całej Sztuce Łowienia.
Przed nami kolejny rok. Nie wiemy jaki będzie, ale jedno wiemy. Nie odpuścimy.
Wodom Cześć !
Przyjaciele Dunajca


 
 
« powrót|drukuj|powiadom znajomego