Skip Navigation
 


obrazek

obrazek

obrazek

Jak zabijamy polskie rzeki

(kliknij aby pobrać prezentację)

Aktualności

ZYSK Z KAMIENIA WAŻNIEJSZY OD PRZYRODY


Kolejne alarmujące i bulwersujące wieści z Małopolski: RZGW Kraków i Urząd Marszałkowski na wniosek wójta (byłego, z poprzedniej kadencji) wydali kontrowersyjną decyzję zezwalającą na komercyjny (nie dla celów przeciwpowodziowych) pobór żwiru z ujścia potoku Ochotnica do Dunajca!
Lokalni wędkarze alarmują, że podczas prac w ostatnich dniach, ciężki sprzęt uszkodził tarliska pstrąga potokowego.
Zezwolenie na takie działania stoi w jawnej sprzeczności z deklaracjami Rzeczypospolitej Polskiej odnoście poprawy stanu naszych wód, które zawarte zostały w zobowiązaniach Ramowej Dyrektywy Wodnej! Wykorzystanie rumoszu z rzeki, jeśli w ogóle dozwolone, powinno odbywać się w obrębie koryta! Dla celów budowlanych itp. istnieją wyznaczone żwirownie i kopalnie kruszywa, nie koryta rzek, które stanowią ważne korytarze ekologiczne!
Dodatkowo wszelkie prace powinny być prowadzone z uwzględnieniem lokalnych warunków, w tym wypadku zlokalizowanych na ujściu tarlisk ryb. Wygląda jednak na to, że w Województwie Małopolskim interesem "publicznym" jest chciwość na łatwo dostępny materiał budowlany, a nie dbałość o dobro narodowe jakim jest piękna, górska rzeka Dunajec i jej cenne przyrodniczo dorzecze. Czy kilkanaście ciężarówek z kamieniem wartym kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych naprawdę jest cenniejsze od dzikiej przyrody Dunajca?! Aż tak nisko cenimy nasze środowisko?! 
 
« powrót|drukuj|powiadom znajomego