Skip Navigation
 


obrazek

obrazek

obrazek

Jak zabijamy polskie rzeki

(kliknij aby pobrać prezentację)

Aktualności

Zakończenie szkółki muchowej w Tylmanowej- 9 lipca 2016

„obcowanie z przyrodą przynosi tylko wtedy pełną
radość i szczęście oraz staje się źródłem zdrowia,
gdy ta przyroda jest piękna, a piękna ona być może
przedewszystkiem w pierwotnej swej szacie"

Prof.BRONISŁAW ROMANISZYN
PRZEGLĄD RYBACKI, WARSZAWA — 1936


Czas pędzi nieubłaganie, a co ma początek, ma i swój finał. Nadeszła pora zakończenia działalności naszej szkółki wędkarstwa muchowego.
Jej młodzi adepci potrafią już sporo. Nic dziwnego, wszak na 26 kilkugodzinnych spotkaniach omawialiśmy wszelkie aspekty muszkarskiej wiedzy, od rybiej czy owadziej fizjologii, rozpoznawania gatunków, montażu i przygotowania niezbędnego sprzętu poczynając, po praktyczne posługiwanie się muchowym zestawem i oczywiście samym łowieniem (i to z niezłym skutkiem). Sporo też czasu spędziliśmy przy imadle, gdzie od podstaw bardzo szybko udało się przejść do wiązania już całkiem zaawansowanych wzorów muszek, co od razu sprawdzało się w praktycznym łowieniu.
Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc i mamy nadzieję, że pomysł tworzenia takich szkółek podchwycą też inni, bo z naszych doświadczeń wynika, że wychowanie poprzez wędkarski kontakt z naturą daje bardzo pozytywne efekty i to z korzyścią dla wszystkich.

PROGRAM ZAJĘĆ SZKÓŁKI

Uroczystość zakończenia szkółki odbyła się przy nowo wybudowanej wiacie w Tylmanowej (na prawym brzegu Dunajca, przy osiedlu Zaziąbły) i zbiegła się z historycznym wydarzeniem dodania do nazwy miejscowości słowa "Kraina pstrąga", a także piknikiem rodzinnym i rozpoczęciem sezonu rowerowego. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Tylmanowej, rowerzyści, wędkarze oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.
Wójt Gminy Ochotnica Dolna, Stanisław Jurkowski, pogratulował młodzieży licznych sukcesów sportowych oraz podziękował za godne reprezentowanie turystycznego regionu. Wspólnie z przedstawicielami Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z Nowego Sącza, na czele z Prezesem Zdzisławem Kowalskim oraz V-ce prezesem Krzysztofem Stankiem, przekazali młodym muszkarzom pamiątkowe dyplomy oraz bardzo przydatne upominki (kamizelki wędkarskie, ufundowane przez wójta oraz wędki muchowe podarowane przez firmę D.A.M.). Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła oprawa artystyczna w wykonaniu zespołu Halni z Ochotnicy Górnej, uczennic Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej oraz zespołu "Tylmanowianie" z Tylmanowej. Organizatorzy uroczystości (Wójt Gminy Ochotnica Dolna oraz radni sołectwa Tylmanowa) zapewnili przybyłym gościom smakowity poczęstunek.

Dla naszych młodych wędkarzy dzień to był szczególny, ponieważ od wczesnego ranka trzech uczestników szkółki (Bartłomiej Udziela, Marcin Wójcik i Jakub Jabłoński) chcieli sprawdzić swoje umiejętności na Muchowych Mistrzostwach Okręgu Nowy Sącz. Na tych zawodach reprezentowali koło PZW Szczawnica i w kategorii Juniorów zdobyli kolejno 2,3 i 4 miejsce. Bardzo Wam chłopaki gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów i osiągania ich zawsze w duchu sportowej rywalizacji. W tym miejscu należą się wyjątkowe słowa uznania dla kol. Jakuba Jabłońskiego za postawę "fair play".
Podsumowując 10-cio miesięczny okres prowadzonego szkolenia musimy wspomnieć o pomysłodawcach oraz wielu osobach, które wspierały nasze działania. Autorami pomysłu utworzenia szkółki są Panowie Czesław Ligas oraz Jerzy Udziela, radni Gminy z Tylmanowej, a realizacją programu szkolenia zajęli się członkowie Klubu Przyjaciół Dunajca Grzegorz Skałoń i Jacek Płachecki. Zajęcia odbywały się na terenie Wiejskiego Ośrodka Kultury lub w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Tylmanowej i oczywiście na Dunajcu. Dziękujemy Strażakom z Tylmanowej oraz kierownikowi WOK, Panu Janowi Ligasowi, za udostępnienie pomieszczeń i wszystkim mieszkańcom Tylmanowej za okazywaną nam życzliwość. W sprawnym przeprowadzeniu zajęć pomagali nam również kol. Marek Krupa, który zorganizował egzaminy na "Kartę wędkarską", Waldemar Wolski, dzieląc się z chłopakami swoim doświadczeniem oraz kol. Rafał Gawlyta, który podjął się odpowiedzialnego zadania stałego opiekuna młodych wędkarzy. Niezwykle istotnym elementem tego pomysłu była pomoc materialna i tu wparli nas: Wójt Gminy Ochotnica Dolna, Zarząd Okręgu PZW w Nowym Sączu, Koło PZW Szczawnica, a także dystrybutorzy sprzętu wędkarskiego i zaprzyjaźnieni z Dunajcem muszkarze.
Jeszcze raz dziękując, chcemy wymienić ofiarodawców, którzy pomagali nam w zorganizowaniu szkółki muchowej w Tylmanowej.
Z wędkarskim pozdrowieniem
Wodom Cześć !

Naszą szkółkę wsparli:
Wójt Gminy Ochotnica Dolna Pan Stanisław Jurkowski,
Zarząd Okręgu PZW w Nowym Sączu ,
Zarząd Główny PZW w Warszawie,
Wędkarze z Koła PZW Szczawnica ,
Adam Wnękowicz-caddis.pl ,
Przyjaciele Raby ,
Firma Raf-Mar z Krakowa,
Firma D.A.M.
Jurek –Fly Fishing Guide in Poland ,
Artur Buczkowski ,
Michał z Lublina ,
Andrzej Nadziejko,
Waldemar Lisiecki,
Mariusz z Olsztyna- BTSM,
Wojtek z Krościenka n/Dunajcem- BTSM,
Wojtek z Warszawy- BTSM,
Piotr z Tarnowa- BTSM,
oraz koledzy muszkarze z forum FLYFISHING ,
Seba-Galeria muchowa,
Huba,
Naturalis,
Jack53,
Sławo,

Patronat medialny - "SZTUKA ŁOWIENIA "

FOTORELACJA z oficjalnego zakończenia szkółki muchowej w Tylmanowej

Więcej fotografii na stronie Gminy Ochotnica Dolna

 
 
« powrót|drukuj|powiadom znajomego