Skip Navigation
 


obrazek

obrazek

obrazek

Jak zabijamy polskie rzeki

(kliknij aby pobrać prezentację)

Aktualności

Zła praktyka "dobrych praktyk w utrzymaniu rzek i potoków górskich"

Większość wędkarzy i przyrodników pozytywnie przyjęło informację, że Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, reprezentowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, realizuje zadanie pod nazwą : „Przywrócenie ciągłości ekologicznej i realizacja działań poprawiających funkcjonowanie korytarza swobodnej migracji rzeki Białej Tarnowskiej”.
Praca wre i z każdym dniem można zaobserwować zachodzące zmiany w ukształtowaniu koryta rzeki, a przede wszystkim likwidację progów piętrzących, do tej pory blokujących migrację ryb i innych organizmów wodnych. Niestety roboty wykonywane są jednocześnie na całej szerokości rzeki, a ciężki sprzęt porusza się w korycie bez zastosowania grodzi zabezpieczających przepływ czystej wody, to powoduje wielokrotne przekroczenie, dopuszczalnych prawem, ilości zawiesin w wodzie. Zakończenie prac zaplanowano na 2020 rok i wygląda na to, że do tego czasu stan ichtiofauny Białej Tarnowskiej może ulec znaczącemu pogorszeniu.. Z przykrością więc stwierdzamy, że taki sposób wykonywania robót budowlanych nie ma wiele wspólnego z zasadami dobrych praktyk w utrzymaniu rzek i potoków górskich . Wyrażamy nadzieję, że wykonawcy projektu przyjmą ze zrozumieniem naszą krytykę i zastosują się do warunków prac zapisanych w decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Dla lepszego zobrazowania poruszanego tematu zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć, które umieszczone są w naszej GALERII

O projekcie można przeczytać tu : biala-tarnowska.org

 
 
« powrót|drukuj|powiadom znajomego