Skip Navigation
 


obrazek

obrazek

obrazek

Jak zabijamy polskie rzeki

(kliknij aby pobrać prezentację)

Aktualności

PROTEST PRZECIWKO BUDOWIE MAŁYCH ELEKTROWNI WODNYCH NA DUNAJCU !!!

W oparciu o doniesienie Polskiej Agencji Prasowej z dnia 5 lutego 2008 roku, na temat planów budowy Małej Elektrowni Wodnej (MEW) na Dunajcu, Klub Przyjaciół Dunajca stanowczo protestuje przeciwko nieodwracalnemu zniszczeniu najpiękniejszej górskiej rzeki naszego kraju !
Planowane inwestycje budowy MEW stoją w sprzeczności z Ramową Dyrektywą Wodną, uchwaloną w 2000 roku przez Parlament i Radę Unii Europejskiej oraz z ogólnymi tendencjami renaturalizacji rzek i potoków, skutecznie realizowanymi na terenie Państw tej wspólnoty.
Budowle i instalacje, związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej, spowodują zmniejszenie atrakcyjności krajobrazowych tego regionu, jak i swobodnego uprawiania rekreacji.
Nastąpią nieodwracalne zmiany:
- w wędrówkach tarłowych ryb;
- w składzie ichtiofauny;
- w termice wody.

Ponadto wystąpi:
- zamulanie dna i gromadzenie nieczystości;
- zatrzymanie naturalnego przepływu rumoszu skalnego;
- ograniczenie spławności;
- zwiększone niebezpieczeństwo tworzenia się zatorów lodowych;
- utrata walorów krajobrazowych.

Korzyści płynące z pozyskiwania energii elektrycznej, pochodzących z MEW, będą niewspółmierne do strat , jakie poniesie przyroda i korzystający z niej ludzie.
Rzeka Dunajec to bezcenny skarb, a sięganie po to narodowe dziedzictwo celem osiągnięcia finansowych korzyści, jest zwykłym barbarzyństwem !

Klub Przyjaciół Dunajca,
przy ZO PZW Nowy Sącz

PODPISZ PROTEST!
 
 
« powrót|drukuj|powiadom znajomego