Skip Navigation
 


koszulka
obrazek

obrazek

obrazek

Jak zabijamy polskie rzeki

(kliknij aby pobrać prezentację)

Media o nas

Gazeta Wyborcza Kraków: Protest przeciwko elektrowniom na Dunajcu

Protest przeciwko elektrowniom na Dunajcu
Bartłomiej Kuraś
2008-03-30


Na najbardziej znanej polskiej górskiej rzece mają powstać małe elektrownie. Przeciwko inwestycjom protestują wędkarze, którzy obawiają się, że budowle nieodwracalnie zmienią charakter rzeki.

Na budowę zapory wraz z niewielką elektrownią na Dunajcu zgodziły się już władze Łącka. - Liczymy, że przedsięwzięcie zwiększy atrakcyjność turystyczną okolicy - argumentuje wójt Franciszek Młynarczyk. - Przy okazji tamy zbudujemy też most przez Dunajec. Spiętrzenie wody spowoduje powstanie niewielkiego zalewu o powierzchni około dwóch hektarów, na którym planujemy stworzyć strzeżone kąpielisko. Taki akwen przyciągnąłby do nas dodatkowych turystów.

Łącka inwestycja na Dunajcu uzyskała już zgodę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Teraz radni zajmują się zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi budowę elektrowni. Formalności powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, a początek budowy zaplanowano na wiosnę 2009 roku. - Zapora ma spełniać wszystkie wymagania unijnego obszaru ochrony przyrody Natura 2000 - twierdzi wójt Młynarczyk. - Głównym zadaniem elektrowni będzie produkcja czystej energii elektrycznej.

Podobne jak Łącko plany ma miejscowość Tylmanowa w gminie Ochotnica Dolna. Tego typu inwestycje nie podobają się jednak wędkarzom, którzy powołali Klub Przyjaciół Dunajca przy Polskim Związku Wędkarskim. Jego członkowie wystosowali apel, w którym piszą m.in.: "Stanowczo protestujemy przeciwko nieodwracalnemu zniszczeniu najpiękniejszej górskiej rzeki naszego kraju!".

- Nastąpią nieodwracalne zmiany w wędrówkach tarłowych ryb, niektóre ryby znikną z Dunajca, dno rzeki zostanie zamulone i będą się w niej gromadzić nieczystości - tłumaczy Jacek Płachecki z Klubu. - Korzyści płynące z pozyskiwania energii będą niewspółmierne do strat, jakie poniesie przyroda i korzystający z niej ludzie. Dunajec to bezcenny skarb, a sięganie po to narodowe dziedzictwo w celu osiągnięcia finansowych korzyści jest zwykłym barbarzyństwem!

Wędkarze zamierzają zainteresować sprawą władze Małopolski.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 
 
« powrót|drukuj|powiadom znajomego