Białka Tatrzańska

Postprzez Jan Znaniec » Wt mar 04, 2008 1:27 pm

Problem otoczaków na podmurowki to mały problem. Dużym problemem jest wybieranie wielkotonażowych otoczaków granitowych na ........... handel. W centralnej Polsce można na nich naprawdę bardzo wiele zarobić. Parę razy starałem się wytłumaczyć "tubylcom" iż takie działanie powoduje większe straty niż zyski - po każdym większym wezbraniu Białka płynie gdzie chce (niekoniecznie tam gdzie chcą ludzie), w efekcie trzeba stabilizować niektóre odcinki brzegów. Innym problemem jest nagminne "skuwanie" płyt łupkowych (szara lub szaroniebieska śliska skała w postaci płyt w dnie rzeki) oczywiście w celach budowlano-handlowych (tak zniknęły moje ulubione uskoki skalne na Kaniówce).
Jan Znaniec

Postprzez Paweł Zontek » Wt mar 04, 2008 2:34 pm

No właśnie o tych blokach i płytach mówię widziałem jak to robią: chłystek rozbiera się do golasa daje nura w lodowatą wodę ze stalową liną i opasa ją wokół podwodnej skały, podjeżdża traktor podpinają linę i szarpią aż wyrwą spory blok, który później rozłupują na mniejsze płaskie kawałki -"scypią" stąd nazwa "płaziniec scypony" Pomału ogolą koryto, nie rozumiem jak im to się opłaca ale jak to robią to znaczy że znajdują odbiorców. Liczą sobie ok 400,-PLN za tzw. kubik
Ja ostatnio taki sam kamień na podmurówkę kupiłem po 250,-na składzie, który zaopatrywał się weń z budowy zakopianki. Gdzie tu logika?
Paweł Zontek

Postprzez Paweł Augustynek-Halny » Śr mar 05, 2008 10:35 am

Pomimo, że my wędkarze pewnie byśmy na tym stracili, to uważam, że spory odcinek Białki powinien być bezpośrednio pod opieką władz lokalnych. Gdyby jedna miejscowość z drugą się dogadały i otwarły OSy, to inaczej patrzyliby na rzekę - jak na obiekt turystyczny, o który trzeba dbać. A tak jest państwowe, wspólne, PZW czyli niczyje i można kraść.
Dunajców jest 5: Czarny,Biały,od Nowego Targu do Czorsztyna,od Sromowców do Rożnowa,i od Czchowa do Wisły.
rzecznik prasowy Klubu Przyjaciół Dunajca
"szef" :) Przyjaciół Raby http://www.przyjacieleraby.pl
http://www.stopprzegradzaniurzek.info
Paweł Augustynek-Halny

Postprzez Jan Znaniec » Pn mar 10, 2008 6:32 am

8 marzec - Białka w Jurgowie. Białka bardzo niska , krystalicznie czysta i piekielnie zimna. Pstrągi pochowane w najgłębszych "komyszach".
Jan Znaniec

Postprzez Jan Znaniec » Wt kwi 01, 2008 5:32 am

31 marzec - piękny (słoneczny i cieplutki :D ) dzień. Po pracy dusza powędrowała nad Białkę, a jako że lubię harmonię ..... ciało też :arrow: . Woda kryształ czysta i bardzo niska. Efekty :shock: - 2 pstrągi w granicach 31-32 cm (posługując się nomenklaturą trociowców - kelty), 2 pstrągi w granicach 36-39 cm (i znów z tej nomenklatury - piękne srebrniaki), parę szczylków 22-27cm. Poraz pierwszy w tym roku zauważyłem na Białce żerowanie do suszu.
Pozdrowienia :)
Janek
Jan Znaniec

Postprzez Jacek Płachecki » Wt kwi 01, 2008 6:11 am

Jan Znaniec napisał(a):31 marzec - piękny (słoneczny i cieplutki :D ) dzień. Po pracy dusza powędrowała nad Białkę, a jako że lubię harmonię ..... ciało też :arrow: . Woda kryształ czysta i bardzo niska. Efekty :shock: - 2 pstrągi w granicach 31-32 cm (posługując się nomenklaturą trociowców - kelty), 2 pstrągi w granicach 36-39 cm (i znów z tej nomenklatury - piękne srebrniaki), parę szczylków 22-27cm. Poraz pierwszy w tym roku zauważyłem na Białce żerowanie do suszu.
Pozdrowienia :)
Janek

Oj , chciała by dusza do tego raju :P , ale proza życia nie pozwala na takie przyjemności :( .
Pozdrawiam
jp
Jacek Płachecki
Site Admin

Postprzez Paweł Augustynek-Halny » Wt kwi 01, 2008 8:22 am

Jacek Płachecki napisał(a):Oj , chciała by dusza do tego raju :P , ale proza życia nie pozwala na takie przyjemności :( .

Mnie to do Białki i w okolice ciągnie potrójnie - snowboard, lodospady i ryby :)
Dunajców jest 5: Czarny,Biały,od Nowego Targu do Czorsztyna,od Sromowców do Rożnowa,i od Czchowa do Wisły.
rzecznik prasowy Klubu Przyjaciół Dunajca
"szef" :) Przyjaciół Raby http://www.przyjacieleraby.pl
http://www.stopprzegradzaniurzek.info
Paweł Augustynek-Halny

Postprzez Jan Znaniec » Pt kwi 04, 2008 6:42 am

03.04 - po pracy (jak zwykle) wyskok nad rzekę. Wyniki słabe (3 potoczki w granicach 26-28 cm). Woda średnia i czysta z lekko opalizującym kolorze - chyba zaczyna się "tatrzańska śniegówka". Z innych przyjemnych rzeczy - czarny bocian już powrócił i przez chwilkę mi towarzyszył w łowieniu ryb (nie zauważylem czy miał lepsze efekty niż ja :P )
Pozdrowienia :D
Janek
Jan Znaniec

Postprzez Jan Znaniec » Śr kwi 09, 2008 5:34 am

8 kwiecień w godzinach przedwieczornych. Białka czysta, stan średni. Mimo porywistego i zimnego wiatru decyduję się odwiedzić rejon Nowej Białej. Wyniki (jak na Białkę) bardzo dobre (5 albo 6 pstrągów w granicach 30-36cm, z 10 pstrążków poniżej 30 cm). Pozostaje jeszcze gorycz porażki - przegrałem walkę z lipieniem ok 50 cm (to nie żart).
Poniżej parę fotek:
[/img]
Jan Znaniec

Postprzez Jan Znaniec » Śr kwi 09, 2008 5:42 am

Nie wiem dla czego fotki nie weszły - spróbuję jeszcze raz. :(
Jan Znaniec

Postprzez Jacek Płachecki » Śr kwi 09, 2008 6:53 am

Jan Znaniec napisał(a):Nie wiem dla czego fotki nie weszły - spróbuję jeszcze raz. :(

Aby wkleić fotki, to muszą być wcześniej troszeczkę zmniejszone, chyba do 150 kb.
Pozdrawiam
jp
Jacek Płachecki
Site Admin

Postprzez MichałC » Śr kwi 09, 2008 10:22 am

Jan Znaniec napisał(a):8 kwiecień w godzinach przedwieczornych. Białka czysta, stan średni. Mimo porywistego i zimnego wiatru decyduję się odwiedzić rejon Nowej Białej. Wyniki (jak na Białkę) bardzo dobre (5 albo 6 pstrągów w granicach 30-36cm, z 10 pstrążków poniżej 30 cm). Pozostaje jeszcze gorycz porażki - przegrałem walkę z lipieniem ok 50 cm (to nie żart).
Poniżej parę fotek:
[/img]

Na co Ci brały? 8)
Pozdrawiam
MichałC
MichałC

Postprzez Jan Znaniec » Śr kwi 09, 2008 10:45 am

Pare pstrągów (w szybkich i głębszych rynnach) na klasyczną "bażantkę" na haku 12 z główką wolframową 3,3 mm. Parę (w płytszych spowolnieniach) na larwy jętek (lekkie - prowadzone tyż pod powierzchnią) nr haka 14. Miałem też dwa albo trzy na streamera (pod sam koniec łowienia) - niewielka imitacja głowacza.
Załączniki
Pstrąg białczański 3.jpg
Pstrąg białczański 3.jpg (126.86 KiB) Przeglądane 1064 razy
Pstrąg białczański 2.jpg
Pstrąg białczański 2.jpg (141.02 KiB) Przeglądane 1064 razy
Pstrąg białczański 1.jpg
Pstrąg białczański 1.jpg (151.38 KiB) Przeglądane 1064 razy
Jan Znaniec

Postprzez Jan Znaniec » Śr kwi 09, 2008 10:47 am

cd.
Załączniki
Pstrąg białczański 5.jpg
Pstrąg białczański 5.jpg (139.63 KiB) Przeglądane 1063 razy
Pstrąg białczański 4.jpg
Pstrąg białczański 4.jpg (150.42 KiB) Przeglądane 1063 razy
Jan Znaniec

Postprzez Waldemar Wolski » Cz kwi 10, 2008 6:46 am

rybki z tej samej rzeki, a kazdy inny 8) :)
Waldemar Wolski

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wieści z nad rzeki